עיצוב אתרים


עיצוב אתרים הוא חלק בלתי נפרד מבניית אתרים, שכן לפן הוויזואלי של דפי האינטרנט השונים חשיבות עצומה מבחינת הגולשים, ולא בכדי המשפט "תמונה טובה שווה אלף מילים" הפך זה מכבר לקלישאה.

בפרט התעצמה חשיבות עיצוב האתרים לנוכח עליית קרנו של מושג אחר בתחום, "עיצוב חווית משתמש": אם בעבר התמקדו בוני ומקדמי אתרים בהתאמת האתר לאלגוריתמים של מנועי החיפוש השונים ובפרט זה של גוגל, ובהתאם תחום קידום האתרים נקרא SEO (כלומר,Search Engine Optimization), הרי שכיום, בעקבות העדכונים שביצעה גוגל באלגוריתמים שלה, כבר ברור שכדי לשפר דירוג של אתר יש להתמקד בהבטחת שביעות הרצון של הגולשים – ולשם כך להשקיע מחשבה ותכנון בעיצוב חווית משתמש, שחלק בלתי נפרד ממנה הוא הלוק של האתר וכמובן הממשק.

עיצוב אתרים כולל אפיון גרפי של האתר ובעצם את השפה הוויזואלית שבה הוא יוצר אינטראקציה עם הגולשים: הצבעים, הפונטים, היחס בין כותרות לטקסט, תמונות (כולל באנרים מתחלפים), תוכן דינמי, טפטים, פלאש, אנימציה, וידיאו, סאונד ועוד.

כאמור, עיצוב אתרים כולל בתוכו גם את תכנון ממשק המשתמש ובפרט איפה ימוקמו התפריטים, כיצד ייראו הכפתורים ומהי ההיררכיה האופטימלית של הדפים באתר. במסגרת העיצוב מוקדשת תשומת לב גם למרכיבים אחרים ובפרט להבטחת זמן טעינה מינימלי, שכן הגולשים בימינו הופכים יותר ויותר קצרי רוח.

מרכיב נוסף של עיצוב אתרים איכותי שהופך יותר ויותר משמעותי הוא ההבחנה בין סוגי המסכים השונים מהם מתבצעת בימינו גלישה, ובפרט התאמת אתרים לתצוגה גם בסמארטפונים והענקת חווית משתמש מוצלחת גם לכל מי ש"מנצל" את הטלפון לשם גלישה באינטרנט.

web design